Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Čínské pneumatiky: jakou cenu má vaše bezpečnost?

Čínské pneumatiky: jakou cenu má vaše bezpečnost?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Jelikož se prodávají na stránkách obchodníků za bezkonkurenční ceny, mohou čínské pneumatiky přitahovat spotřebitele, který hledá nákup za dobrou cenu, přestože neodolávají při zkouškách srovnávacích testů. Zejména pokud jde o vlastnosti na mokré vozovce.

Čínské pneumatiky a bezpečnost Jak vypadá bezpečnost čínské pneumatiky? - Kreditní foto © : rezulteo

Sečteno více než 300 čínských značek

Je nemožné přesně spočítat čínské značky pneumatik dovážených do Evropy. Mělo by jich být přes 300, podle našich odborníků. LingLongWanLiBlackstone, Goodride nebo Infinity patří mezi ty nejznámější. Ale každý měsíc se objevují další… Je pravda, že v Číně závisí uvedení značky pneumatik na trh především na marketingu, výrobci totiž vyrábějí obvykle pneumatiky pro jiné značky než pro své vlastní…

 

Bezkonkurenční ceny…

 Prvním trumfem pneumatik čínského původu je bezesporu jejich cena: o 20 až 50% nižší než výrobky konkurenčních prémiových značek… Vezmeme-li si za příklad běžný rozměr jako 185/60 R15 H, stránka AlloPneus nabízí S1023 od Wanli za méně než 46 €, zatímco EfficientGrip od Goodyear se prodává za přibližně 100 €. Poměr ceny jedné za dvě: to samozřejmě stojí za zvážení…

Kromě toho jsou čínské pneumatiky snadno dostupné. Pokud je člověk nemůže sehnat v autoservisech nebo u specializovaných prodejců, může je snadno koupit na stránkách obchodníků. Na stránce pneus-Online je například z 83 vystavených značek přibližně patnáct čínských.

 

… ale slabší vlastnosti na mokré vozovce

Kde naopak selhávají, to je v oblasti vlastností. Zjišťujeme to ve výsledcích srovnávacích testů zveřejněných automobilovými časopisy nebo nezávislými orgány, jako je Adac (německý automobilový klub) nebo TÜV SÜD. Panel pneumatik nyní často obsahuje jednu nebo dvě čínské pneumatiky, které těžko snesou srovnání s ostatními pneumatikami.

Stejně tak v posledním srovnávacím testu letní pneumatik pořádaném Adac najdeme dva čínské výrobky v rozměru 185/60 R15 H: jedná se o modely Rotallia Radial F108 a Sailun Atrezzo SH402. Oba dva se pohybují ve spodní části hodnocení s velmi špatnými známkami za vlastnosti na mokré vozovce: delší brzdné dráhy, nízká odolnost vůči aquaplaningu… Jinak řečeno, tyto pneumatiky jsou za deště nebezpečné.

Celkově vzato jsou vlastnosti spojené s bezpečností nedostatečné, ba zcela závadné. Jediná oblast, v níž čínské pneumatiky vynikají:  nízký valivý odpor, který jim umožňuje získat dobré známky za energetickou účinnost.

Závěr: nákup čínských pneumatik v současnosti představuje vážná rizika. Atraktivní cena by neměla nechat zapomenout časté závady těchto výrobků v oblasti bezpečnosti.