Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Komfort při jízdě, kritérium výběru při nákupu vašich pneumatik

Komfort při jízdě, kritérium výběru při nákupu vašich pneumatik

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Mezi důležitými kritérii, která tvoří kvalitu pneumatiky a přispívají k její hodnotě, nelze pominout komfort při jízdě. Kritérium, které ostatně figuruje na štítku pneumatiky a značně ovlivňuje každodenní jízdu.

Komfort při jízdě v autě Jízda na pneumatikách s dobrými vlastnostmi z hlediska hlučnosti zlepšuje jízdní prostředí - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Pro bezpečnost by se nemělo zapomínat na komfort

Samozřejmě, v první řadě si vybíráte novou pneumatiku podle jejích vlastností: brzdění na suché vozovce, brzdění na mokré vozovce, odolnost vůči aquaplaningu, přilnavost k vozovce a odolnost vůči opotřebení jsou rozhodující kritéria při nákupu  pneumatiky. Vedle těchto velmi důležitých kritérií na bezpečnost existuje mnoho dalších , která je třeba vzít v úvahu, jako cenu či spotřebu generovanou gumou. Ale nezapomínejte vzít v úvahu i komfort při jízdě!

 

Hlučnost při jízdě

Hlučnosti při jízdě si snadněji všimnete, pokud pojedete elektromobilem, jehož motor je tichý: prostý fakt jízdy vašeho auta po silnici způsobuje hlučnost na úrovni vašich pneumatik. Jakmile gumy přijdou do styku s vozovkou, dělají samozřejmě hluk a  jeho intenzita je přímo úměrná rychlosti. Čím rychleji jedete, tím více to pocítíte v autě a úroveň hlučnosti se může rychle projevit  , pokud nebyla pneumatika vyvinuta tak, aby potírala účinky hlučnosti.

 

Vliv konstrukce pneumatiky na hluk

Teoreticky vzato,  drážky pneumatiky generují hluk. Ideálně bychom tedy měli jezdit na hladkých pneumatikách (slick) bez drážkování, s gumou s nízkým valivým odporem, což by ostatně umožnilo získat co nejlepší přilnavost na asfaltu ve velmi dobrém stavu. Tyto pneumatiky slicks jsou samozřejmě zakázány z prostého důvodu: je nemožné jet bezpečně na hladkých pneumatikách na mokrém asfaltu. Je-li pneumatika určena pro univerzální použití, musí být důmyslně navržena, aby bylo dosaženo přijatelné úrovně hlučnosti navzdory jejímu drážkování. Pro komfort pasažérů vozidla, ale i pro chodce či obyvatele městské aglomerace. Důležité hledisko, neboť při měření tohoto hluku generovaného pneumatikou podle platné normy měření (při 80 kilometrech v hodině při vypnutém motoru a dvou mikrofonech umístěných 7,5 metru od vozidla) jsou naměřené úrovně hluku obecně v řádu hluku projíždějícího vlaku či zapnutého vysavače. Výrobce pneumatik se tedy musí snažit zlepšit co možná nejvíce toho hledisko, aniž by se zhoršily vlastnosti gumy.

 

Absorpce nepravidelností vozovky

Kromě hluku generovaného pneumatikou je komfort při jízdě podmíněn i schopností pneumatiky absorbovat nepravidelnosti vozovky. V tomto ohledu závisí získaný výsledek na značné řadě faktorů : účinnosti pláště pneumatiky zmírnit nerovnosti asfaltu a vyvolané vibrace, kvalitě vozovky stejně jako tlumení a pérování vozu. Není to žádné tajemství: větší pohodlí si vychutnáte ve velkém zvukotěsném sedanu na hladké vozovce než v malém úsporném městském voze na poškozené vozovce.

 

Index velikosti na štítku

vlastnost hlučnost na štítkuKreditní foto © : rezulteo
Chcete-li zkontrolovat, zda pneumatika vykazuje dobrý komfort při jízdě, zjistíte to již při prohlédnutí jejího štítku, neboť hlučnost při jízdě patří mezi tři povinně uvedená kritéria.  Piktogram značí v decibelech přesnou hodnotu hlučnosti při jízdě a úroveň uvedenou nakreslenými vlnkami vedle čísla: jedna černá vlnka značí málo hlučnou pneumatiku, tři černé vlnky špatnou pneumatiku z hlediska hlučnosti.