Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Koupit použité prémiové pneumatiky nebo nové pneumatiky low-cost?

Koupit použité prémiové pneumatiky nebo nové pneumatiky low-cost?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Musíte koupit nové pneumatiky. Je jasné, že se jedná o přece jen značnou investici, a vy tedy budete hledat co možná nejlepší poměr kvalita/cena. Pozor, možností je spousta a rizik bohužel také.

Dvě pneumatiky vedle sebe Rezulteo vám objasní rozdíl mezi volbou nákupu použité pneumatiky a nové pneumatiky low-cost - Kreditní foto © : Fotolia.com/rezulteo.com

Nesnížitelný rozpočet?

Provoz auta sám o sobě zahrnuje pevné náklady, které nejsou pro jeho majitele moc příjemné, avšak povinné. Stejně jako stav brzdových destiček či hladiny motorových kapalin patří i pneumatiky k bodům, jejichž sledování je nezbytné pro bezpečnou jízdu autem. A když je nutno tyto pneumatiky vyměnit, účet je samozřejmě nepříjemně vysoký, ale tuto operaci nelze vynechat. Samozřejmě, konkurence v oblasti pneumatik je zvlášť silná a nabízené ceny různé. A dokonce i v oboru pneumatik je uchýlení se k použitým výrobkům možné pro ty, kdo si přejí, aby je účet tolik nebolel. Ovšem za podmínky, že neudělají příliš nebezpečný kompromis, co se týče kvality, a tedy bezpečnosti. Pokud vás ovšem nezlákají nové pneumatiky nabízené velmi mnoha low-cost značkami za často velmi svůdnou cenu. V každém případě dejte POZOR! Chovejte se jako poučený spotřebitel.

 

Nové pneumatiky, velký rozdíl cen...

Pneumatika je výrobek, jehož vývoj a konstrukce jsou drahé a technologie velmi pokročilá. To vše se platí při nákupu gum, které vás mohou přijít velmi draho, zvláště pokud se rozhodnete pro značku takzvaně « prémiovou », jako je MichelinPirelliDunlopContinentalGoodyear či Bridgestone. Samozřejmě tušíte, že všechny  nabízené výrobky nemají stejné vlastnosti a že vlastnosti se přímo odrážejí v nákupní ceně. Rovněž nebudete překvapeni, že cena pneumatiky od velkého výrobce, jehož jméno je všeobecně známo, a pneumatiky od low-cost « generického » výrobce, který je schopen ceny výrazně snížit, se může lišit až o téměř 50% . Nabídek v této oblasti je spousta, neboť se odhaduje počet čínských značek na více než 300... a to jen u produktů dovážených do Evropy!

 

...a vlastností

Při výběru nových pneumatik by bylo bohužel nebezpečné odvolávat se pouze na tuto nákupní cenu. Značení těchto pneumatik vám musí umožnit udělat si první představu o skutečných vlastnostech , které jsou pneumatiky schopny prokázat, a obecně zjistíte, že čísla zobrazená na nejlevnějších modelech jsou obecně méně  jednotná... i ve třech bodech uvedených ve značení. A kromě těchto označení na štítku je to zejména univerzálnost pneumatiky, která bude slabší v závislosti na výši účtu. A v tom je hlavní problém: představte si pneumatiku, která bude dostatečně účinná na suché vozovce, nebo pokud jde o valivý odpor..., ale bude velmi průměrná na mokré vozovce. Nebo výrobek, který vydrží dvakrát kratší dobu než nová prémiová pneumatika. Nebo naopak pneumatiku, která po velmi dlouhou dobu odolá opotřebení, avšak za cenu velmi špatných dynamických vlastností. Tak asi vypadá škála problémů, které riskujete nákupem low-cost pneumatiky za bezkonkurenční cenu, jejíž cena však bude nevyhnutelně odpovídat její úrovni homogenity, a tedy i bezpečnosti. A v nejhorším případě - pokud se výrobek velmi rychle opotřebuje - nic neušetříte koupí čínské pneumatiky nižší třídy, neboť budete muset koupit další mnohem dříve, než byste čekali.

 

A proč ne použitou prémiovou pneumatiku?


Přejete si vysoce kvalitní výrobek, ale nechcete zaplatit vysokou cenu za novou « prémiovou » pneumatiku? Zbývá tedy další možnostrozhodnout se pro použitý prémiový výrobek  . Ano, samozřejmě, stejně jako automobilový trh je i trh s pneumatikami plný použitých výrobků. Tento trh je ostatně v plném rozvoji, ať už v distribučních sítích, na internetových stránkách či dokonce na autovrakovištích. Tento postup umožňuje dosáhnout bezkonkurenčních cen, dokonce i u pneumatik vyšší třídy.

Bohužel i zde existují značné nevýhody. Samozřejmě pneumatika je výrobek, který se opotřebovává. Nad určitou míru opotřebení se samozřejmě stává nevhodným k použití, a dokonce nezákonným. Zákon stanovuje hloubku drážek nejméně 1,6 milimetru na jednom místě pneumatiky, pod touto hranicí je pneumatika nezákonná. Čím více bude použitá pneumatika opotřebovaná, tím blíže bude tomuto zákonnému minimu. A tím kratší dobu ji budete moci používat. Nákupní cena pneumatiky je ostatně často funkcí tohoto stupně opotřebenía přibližného počtu kilometrů, které bude schopna před výměnou najet. A hlavně nezapomeňte zkontrolovat celkový stav pneumatiky a případný výskyt poškození  či nepravidelného opotřebení. Je-li tomu tak, je lépe se jim okamžitě vyhnout. Dále nezapomeňte, že zákon nařizuje mít na téže nápravě obě pneumatiky stejné (stejné velikosti, značky a téhož rozměru). Konečně si řekněte, že příliš stará pneumatika (více než pět let) bude mít horší kvalitu gumy. Dbejte na kontrolu jejich stáří.

Závěrem lze říci, že vlastnosti použité pneumatiky v dobrém stavu budou bezpochyby lepší a více homogenní než u low-cost pneumatiky, ale na použitých prémiových pneumatikách najedete samozřejmě méně než na nových prémiových pneumatikách.

 

Dlouhodobé úspory?


Je tedy třeba koupit nové low-cost pneumatiky nebo použité prémiové pneumatiky? Každopádně je nutná pečlivá zkouška účinnosti pneumatiky ve všech důležitých kategoriích (přilnavost na suché vozovce, přilnavost na mokré vozovce, valivý odpor, odolnost vůči opotřebení,  účinnost při brzdění na suché i mokré vozovce...). V zásadě vlastnosti použité prémiové pneumatiky budou vždy lepší, ale v tom případě bude třeba pozorně prozkoumat stupeň opotřebení gumy i stav konstrukce.

Je tu však neúprosná a zcela  evidentní pravda: je-li vaším cílem zachovat si co možná nejdéle pneumatiky špičkových vlastností, jsou nejlepším možným řešením  nové prémiové pneumatiky.

Přesto však existuje situace, kdyse více nabízí nákup použitých pneumatik : máte-li koupit zimní pneumatiky, které však používáte jen zřídka. V tomto případě a dokonce i se zbývající kratší dobou životnosti vám umožní udělat dobrý nákup, aniž byste za to zaplatili důsledky co do účinnosti či bezpečnosti.