Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Které pneumatiky do prostředí, kde jezdím?

Které pneumatiky do prostředí, kde jezdím?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Ke správné volbě pneumatik nestačí pouze doporučení výrobce. Musíte vzít v potaz i vaše návyky při jízdě a prostředí, v němž jezdíte.

Řidička ve voze Volba pneumatik se provádí podle vašeho způsobu řízení - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Nevyberete si stejný typ pneumatik, pokud používáte auto hlavně ke krátkým cestám po městě nebo pokud polykáte kilometry na dálnicích, nebo řídíte-li sportovní vůz či 4x4.

 

Jezdíte hlavně po městě

 Jízda po městě se vyznačuje hustou signalizací, četnými křižovatkami a zvýšeným rizikem střetu s překážkami (chodci, cyklisté, motocyklisté…). Všechny tyto faktory podrobují pneumatiku opakovaným zastavováním a rozjížděním či překonáváním překážek. Je tedy třeba vzít tyto faktory v úvahu a upřednostnit některé vlastnosti pneumatik.

  • Brzdná dráha. Potřebujete pneumatiky, které zaručí minimální brzdnou dráhu na suché i mokré vozovce.
  • Robustnost. Zvolte si odolné pneumatiky. Ve městě pneumatiky čelí četným zastavováním a rozjížděním. 

 

Jezdíte hlavně po silnici nebo po dálnici

Dálnice je infrastruktura, která se od ostatních silničních sítí liší ve třech ohledech: rychlostí, délkou jízd, hustotou provozu, když se na cesty vydává zároveň velké množství lidí.

Upřednostněte následující vlastnosti:

  • Trvanlivost. Z důvodu stálé a vysoké rychlosti musí pneumatiky čelit silnějšímu opotřebení spíše než jinému namáhání. Dopřejte si tedy pneumatiky s vyšší trvanlivostí.
  • Komfort při jízdě. V zájmu snížení únavy při dlouhých cestách zvolte pneumatiky, které poskytují dobrou úroveň komfortu, jak co se týče vibrací, tak co se týče hlučnosti.
  • Brzdná dráha. Z důvodu vysoké rychlosti potřebujete pneumatiky, které zaručují minimální brzdnou dráhu na suché i mokré vozovce.

 

Řídíte sportovní vůz

Jste-li vyznavačem sportovní jízdy, potřebujete pneumatiky, které poskytují vynikající úroveň přilnavosti a reakce v zatáčkách (při dodržení pravidel bezpečnosti silničního provozu nebo na okruhu).

  • Rada: zaměřte se na pneumatiky vysokých výkonů, ba i sportovní pneumatiky (jízda na okruhu), splní vaše očekávání.

 

Řídíte 4x4 

Zde máte opět velmi široký výběr podle typu 4x4, který vlastníte (SUV nebo 4x4 off-road), a podle toho, k čemu ho používáte: jízda pouze po silnici, smíšený provoz, (silnice i terén) nebo opravdu v terénu. 

 

Zimní pneumatika, investice do bezpečnosti

Všichni výrobci pneumatik dnes nabízejí zimní pneumatiky vhodné pro váš typ vozu a přizpůsobené vašemu používání. Tyto pneumatiky vám umožňují bezpečnou jízdu od chvíle, kdy průměrná teplota klesne pod 7°C. Tento nákup jistě představuje investici, která však bude rychle umořena: nejprve co se týče bezpečnosti, a dále i proto, že o to více ušetříte své letní pneumatiky.

>> Více o zimních pneumatikách