Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Které pneumatiky pro můj vůz?

Které pneumatiky pro můj vůz?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Prvním kritériem při nákupu pneumatik je typ vozidla. Ať už budete řídit městské vozidlo, sedan, užitkové vozidlo nebo 4x4, vždy postupujte podle doporučení výrobce.

Vozy na parkovišti Nákup pneumatik se odvíjí v první řadě od vozu, který jimi má být vybaven - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Je třeba vědět, že na vašem vozidle původně namontované pneumatiky neboli "sériové" pneumatiky jsou homologovány konstruktérem ve shodě s výrobci. Berou v úvahu zejména:

 • podběh kol;
 • rozměr ráfků;
 • rychlostní vlastnosti vozu;
 • brzdění;
 • hmotnost vozu.

  Jakou cenu mají sériové pneumatiky?

  Pneumatiky zvané sériové jsou prostě původní pneumatiky, které byly vybrány konstruktérem k vybavení jeho vozu. Jsou tou nejlepší referencí? Nemusí být.

  Některé pneumatiky jsou speciálně vyvinuty pro určitého konstruktéra. Tato speciální homologace konstruktéra uvádí specifické charakteristiky o vašich pneumatikách. Zahrnují zejména vnitřní konstrukci pneumatiky, index kapacity zátěže a index kapacity rychlosti. Tyto charakteristiky jsou uvedeny na boku pneumatiky.

  Přejete-li si své pneumatiky vyměnit, musíte bezpodmínečně respektovat doporučení konstruktéra.

  Nicméně, existují tabulky teoretických, ekvivalentních rozměrů: Evropská technická organizace pneumatik a ráfků (European Tyre and Rim Technical Organisation, ETRTO) sdružuje přední výrobce pneumatik a stanovuje normy, které umožňují používat od základního rozměru varianty kompatibilní s technickými charakteristikami vozu.

  Pozor: stanice technické kontroly kontrolují, jestli typ nainstalovaných pneumatik odpovídá.


  Kritéria stanovená konstruktérem se mohou od těch vašich lišit. Zde je pořadí, které volí nejčastěji:

  1.  Jízdní vlastnosti
  2.  Hlučnost
  3.  Brzdění na suché vozovce
  4.  Brzdění na mokré vozovce
  5.  Trvanlivost

   

  Důvod je prostý: první tři kritéria jsou obecně přisuzována řidičem... vozidlu!

  Při výměně pneumatik vás tedy nic nenutí, abyste si zvolili značku a model původně stanovený konstruktérem. Stačí, když budete respektovat specifikace,  které k vašemu vozu uvedl.