Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Lze měnit velikost pneumatik?

Lze měnit velikost pneumatik?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Chcete zakoupit pneumatiky jiného než původně navrženého rozměru, ať už proto, že chcete své auto « vytunit », nebo ušetřit ? Vězte, že musíte respektovat přísná kritéria, jinak se dopouštíte přestupku proti předpisům a riskujete, že se ocitnete v ohrožení. V tomto ohledu je stanovisko Rezulteo prosté: respektujte rozměry homologované konstruktéry.

Rozměrová ekvivalence přední pneumatiky  Při změně velikosti pneumatik je třeba respektovat pravidla rozměrové ekvivalence - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Jedná se o otázku, která se pravidelně objevuje na fórech : smím přejít z jednoho rozměru na jiný? Motivace je různá. Někteří chtějí svému autu dodat sportovní vzhled montáží ráfků o větším průměru. Jiní chtějí spíše ušetřit , a tak volí rozměr, který je lacinější než původně namontovaný. Ať je to jak chce, měnit rozměr pneumatik není bezvýznamný krok. Má technické a předepsané důsledky, které musíte znát.

 

Pouze rozměry homologované konstruktéry jsou hodnověrné

Pouze a jedině automobiloví konstruktéři  určují rozměry vhodné pro určité vozidlo. Tyto rozměry, vzešlé ze studií a testů, zaručují maximální úroveň výkonu a bezpečnosti . Odchýlit se od těchto rozměrů znamená riskovat změnu vlastností vozidla, tedy vlastní bezpečnost. Kromě toho se tím vystavujete pokutě v případě policejní kontroly nebo přezkoumání při technické kontrole a v nejhorším případě, tomu, že v případě nehody nebude platit vaše pojistka .

 

Pravidla rozměrové ekvivalence pneumatik

Jaká kritéria tedy musíte respektovat, přejete-li si měnit rozměry vašich pneumatik? Jsou tři:

  •  Indexy zátěže a rychlosti nového rozměru musí být stejné nebo vyšší než u původní pneumatiky.
  • Vnější průměr pneumatiky musí být viditelně shodný s původním, aby se zachovaly vlastnosti vozidla, zejména správnost tachometru a nastavení pomocníků při jízdě (ABS, ESP…).
  • Prostor na úrovni podběhu kol musí být dostatečný pro přijetí nového rozměru (pamatujte na prostor navíc, montujete-li sněhové řetězy). 

Vězte, že existují tabulky teoretické rozměrové ekvivalence, které respektují kritéria stanovená evropskou organizací výrobců ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation). Tyto tabulky však nepředstavují průvodce přestavbou nebo « tuningem ».

 

Jak najít homologované rozměry?

V tomto ohledu je stanovisko Rezulteo prosté: respektujte rozměry homologované konstruktéry! Je jen třeba je najít…

  • Rozměry homologované pro vaše auto se obvykle nacházejí na vnitřním sloupku dveří řidiče nebo v palubní technické dokumentaci a nebo v technickém průkazu vozidla.
  • Můžete je nalézt i pomocí  nástroje na výběr pneumatik na  úvodní stránce na webu Rezulteo.
  • Můžete se informovat i ve středisku technické kontroly , které má k dispozici oficiální databázi.

 

Výsledek zobrazení nástroje na výběr pneumatik Rezulteo

Stránka rezulteo rozměr pneumatikKreditní foto © : rezulteo

Pro BMW Série 3 vám nástroj pro výběr Rezulteo nabízí 6 homologovaných rozměrů, z nichž 3 s odsazenými ráfky pro 4 průměry ráfků.

 

Široké pneumatiky: výhody a nevýhody

Širší pneumatiky zvětšují styčnou plochu s vozovkou, tedy přilnavost na suché vozovce. Umožňují i rychlou odezvu na volant. Na druhou stranu mohou mít negativní vliv na komfort, menší bočnice tlumí méně nepravidelností vozovky, stejně jako na brzdění na mokré vozovce (slabší odvod vody) a na spotřebu paliva (vyšší valivý odpor).