Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Použité pneumatiky: výhodná koupě nebo riskantní nákup?

Použité pneumatiky: výhodná koupě nebo riskantní nákup?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Z úsporných důvodů možná uvažujete o nákupu použitých pneumatik. Ceny jsou skutečně bezkonkurenční, ale rizika týkající se bezpečnosti nejsou zanedbatelná. Předpisy, celkový stav, cena: vše, co musíte znát, než se rozhodnete pro toto řešení.

Paprsky použitých a nových pneumatik Nákup použitých pneumatik s sebou nese rizika v oblasti bezpečnosti - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Trh s použitými pneumatikami je v plném rozvoji. Vrakoviště, distribuční sítě, internetové stránky: řešení, jak si obstarat tento druh výrobků, je spousta. V době krize může být lákavé obrátit se k použitým pneumatikám v zájmu snížení rozpočtu na auto. Je však také nutno zajistit, abychom si nezahrávali s vlastní bezpečností. Jaké pneumatiky zvolit, abychom byli v souladu s pravidly silničního provozu? Jak zkontrolovat stav pneumatiky a zjistit případné vady? Je nabízená cena opravdu výhodná? Zde je několik odstavců  s odpověďmi.

 

Co říká zákon

Z právního hlediska musíte dodržovat pravidla, která platí pro všechna vozidla.

  •  Rozměry pneumatiky musí být homologovány konstruktérem. Musíte dodržovat doporučené indexy zátěže a rychlosti .
  •  Pneumatiky montované na stejnou nápravu musí být stejné. To znamená téže značky, téhož typu a téhož rozměru (včetně indexů zátěže a rychlosti). 

 

Kontrola pneumatik

Srovnání nové a použité pneumatikyKreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com
Chcete-li zhodnotit stupeň opotřebení pneumatiky, změřte hloubku hlavních drážek na několika místech: nejmělčí vám poslouží jako reference. Připomeňme, že minimální zákonem stanovený rozměr je 1,6 mm v nejméně jednom bodě  pneumatiky. Je-li tedy naměřená hloubka 4 mn, zbývá vám k opotřebení ještě 2,4 než dosáhnete zákonem stanovené hranice. Některé stránky stanovují své ceny podle maximálního stupně opotřebení pneumatiky (například 30, 15 a 5%).

Nebojte se přejet po povrchu pneumatiky rukou , zjistíte tak případná neobvyklá opotřebení. Nepravidelné opotřebení je často znakem nedostatečné údržby. Například opotřebovanější jedna strana než druhá je příznakem vadné geometrie; pneumatika opotřebovaná po stranách profilu ukazuje většinou na nedostatečné nahuštění…

Zkontrolujte i bočnice, abyste zjistili případná poškození, vydutí, praskliny nebo deformace. Pozor, tento druh opotřebení vyžaduje přezkoumání při technické kontrole.

Poslední kontrola: je-li pneumatika v dobrém stavu, zkontrolujte její stáří. Jelikož guma stářím tvrdne, je možné, že pneumatika, která je zdánlivě v pořádku, ve skutečnosti přišla o mnohé ze svých kvalit, pokud byla vyrobena před pěti či více lety.  Chcete-li zjistit datum výroby, hledejte  kód DOT nacházející se na boku pneumatiky.

 

Všechny tyto kontroly jsou rovněž platné, pokud kupujete ojeté auto

 

Je to opravdu výhodná koupě?

Po kontrole stavu použité pneumatiky nebo pneumatik zbývá prověřit, zda je nabízená cena skutečně výhodná. K tomu vám doporučujeme použít srovnání cen na stránkách Rezulteo : to vám ukáže nejlepší ceny udávané pro konkrétní lokalizaci. Je-li rozdíl cen mizivý, zvolte spíš novou pneumatiku.

 

Zimní pneumatiky: někdy výhodné koupě

Když automobilista mění auto, často mu zůstane sada zimních pneumatik v dobrém stavu, ale jejich rozměry nevyhovují novému vozu. Rád je tedy prodá za sníženou cenu. Výhodná koupě pro ty, kdo shánějí použité zimní pneumatiky! Další tip: některé autoservisy nabízejí službu uschování pneumatik. A někdy někteří zákazníci své pneumatiky nežádají zpět (koupě auta, stěhování). Neváhejte se tedy svého prodejce zeptat, nemá-li na skladě použité zimní pneumatiky ve vašem rozměru.