Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - Symetrické, asymetrické, směrové pneumatiky: jak si vybrat?

Symetrické, asymetrické, směrové pneumatiky: jak si vybrat?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

Existují tři hlavní typy profilu pneumatik, jinak řečeno dezény běhounu. Jak je rozeznat? Jaké jsou jejich zvláštnosti? Jak vybrat profil, který nejlépe vyhovuje vašemu vozidlu a vašim potřebám? Odpovědi v Rezulteo, schéma na pomoc.

3 profily pneumatik: symetrický, asymetrický a směrový Srovnání symetrické, asymetrické a směrové pneumatiky - Kreditní foto © : rezulteo

Symetrická pneumatika: přilnavost k vozovce a poměr kvalita-cena

Symetrický profil pneumatiky Kumho Solus KH17Kreditní foto © : rezulteo
Jak její název naznačuje, symetrická pneumatika má profil, jehož obě poloviny jsou stejné. Je méně technická než asymetrická nebo směrová pneumatika, a proto je i levnější. Jiná výhoda, nabízí obecně dobrou přilnavost (velmi stabilní na rovině). Na druhé straně neumožňuje vylepšit veškeré vlastnosti pneumatiky, zejména její chování na mokré vozovce.

Symetrická pneumatika je určena zejména pro městské nebo kompaktní vozy , které provádějí kratší jízdy. Je to i pneumatika pro automobilisty, kteří hledají dobrý poměr kvalita-cena.

Montáž: symetrická pneumatika je bez určení směru montáže. Lze ji tedy montovat a přemisťovat, aniž se vystavíte nebezpečí omylu.

 

Několik běžných symetrických pneumatik

       >> Dunlop SP Sport 300
       >> Goodyear Eagle NCT5
       >> Pirelli Cinturato P6
       >> Kleber Dynaxer HP3
       >> Kumho Solus KH17

 

Asymetrická pneumatika: bezpečnost za každého počasí

Asymetrický profil pneumatiky Bridgestone Turanza T001Kreditní foto © : rezulteo

Profil  asymetrické pneumatiky se vyznačuje odstupňovaným dezénem na vnitřní a vnější straně běhounu, přičemž každá oblast hraje specifickou roli ve výkonu pneumatiky.  Vnitřní část tak obecně mívá otevřené boky pro rychlý odvod vody a snížení rizika aquaplaningu, zatímco vnější část bývá vytvořena tak, aby pneumatiku zpevňovala pro zaručení ovladatelnosti a stability v zatáčkách. Tato technická charakteristika samozřejmě něco stojí: asymetrické pneumatiky jsou dražší než symetrické pneumatiky.

Mnozí automobiloví konstruktéři vybavují své nové modely asymetrickými pneumatikami. Tato pneumatika je určena zejména majitelům vozů střední a vyšší třídy , kteří hledají bezpečí na suché i mokré vozovce.

Montáž: u asymetrických pneumatik je důležité dbát na směr montáže. Ve skutečnosti je třeba, aby označení « outside » bylo na vnějším boku pneumatiky.

Pravidla přemístění

 

Několik běžných asymetrických pneumatik

       >> Michelin Pilot Sport 3
       >> Bridgestone Turanza T001 
       >> Goodyear Excellence
       >> Continental ContiPremiumContact 5

 

Směrová pneumatika: sportovní jízda a zasněžené vozovky

Směrový profil pneumatiky BFGoodrich G-Force ProfilerKreditní foto © : rezulteo
Díky směrovému profilu ve tvaru V a blokům gumy, které směřují dolů, je směrová pneumatika snadná k poznání. Je zvláště účinná na zmáčené vozovce. V případě silného deště je voda skutečně velmi rychle odvedena, což zvyšuje přilnavost a podstatně snižuje riziko aquaplaningu. Tento tvar profilu zvyšuje i mobilitu, zejména na zasněžené vozovce nebo na rozbředlém sněhu. Konečně její sportovní vzhled velmi oceňují milovníci sportovní jízdy.

Směrový profil je ideální pro sportovní vozy , které pravidelně jezdí na mokré vozovce. Doporučuje se i pro jízdu na zasněžené vozovce.

Montáž: Je důležité dodržovat směr otáčení pneumatiky, vyznačený šipkou vyrytou na boku.

Pravidla přemístění

 

Několik běžných směrových pneumatik

      >> BFGoodrich G-Force Profiler (letní)
      >> Uniroyal RainSport2 (letní) 
      >> Toyo Proxes T1R (letní) 
      >> Continental WinterContact TS850 (zimní)
      >> Michelin Alpin A4 (zimní)