Praktický průvodce, jak správně koupit pneumatiky - UTQG / Treadwear: k čemu to slouží?

UTQG / Treadwear: k čemu to slouží?

Dobře koupit pneumatiky :autor:

UTQG je klasifikace vlastností pneumatik. Nástroj požadovaný americkým trhem, který má své limity, pokud jde o průkaznost. Představíme a vysvětlíme vám, proč k ohodnocení pneumatiky nestačí.

bok pneumatiky UTQG UTQG, tři kritéria hodnocení pneumatiky - Kreditní foto © : Yokohama

Systém UTQG (Uniform Tire Quality Grading) je povinný k uvedení pneumatiky na americký trh, aby navedl spotřebitele při jeho výběru. Ačkoli zpočátku americká vláda kontrolovala tento nástroj, oznámené hodnoty se nyní staly deklarativními. To znamená, že je stále lze používat, ale hlavně ke srovnání výrobků stejného výrobce (například při vzájemném porovnání dvou pneumatik od značky Dunlop ), ale ne k porovnání pneumatik vyrobených různými výrobci (například porovnání pneumatiky Michelin s pneumatikou Continental). Ve skutečnosti se měření provádějí podle srovnávacích prvků vlastních pro každou značku pneumatiky

UTQG se skládá ze tří kritérií umožňujících ohodnotit vlastnosti pneumatiky: 

Informace o pneumatikách UTQGKreditní foto © : Cooper

 

Treadwear

Toto první kritérium měří opotřebení běhounu s hodnotami od 60 do 700 po segmentech po 20. Například pneumatika s treadwear 100 bude mít dvakrát rychlejší opotřebení než pneumatika s hodnotou 200. To znamená, že čím je index vyšší, tím delší bude životnost pneumatiky.

 

Trakce

Toto další kritérium hodnotí schopnost pneumatiky zastavit na rovině na mokrém povrchu. Značení jde od AA (nejlepší známka) do C.

 

Teplota

Toto poslední kritérium zkoumá úroveň odolnosti pneumatiky vůči produkci tepla a její schopnosti ho rozptýlit během testů provedených na simulační lavici. Hodnocení se provádí ve škále od A (nejlepší známka) do C. Známka C tvoří nejnižší přijatelnou hodnotu pro uvedení na americký trh. 

 

Závěrem lze říci, že tyto hodnoty mají omezený dopad a v žádném případě nemohou nahradit označení štítky a hlavně výsledky testů, které jako jediné umožňují ohodnocení skutečných vlastností výrobku.