Značení pneumatik: návod k použití - Značení: kdo hodnotí pneumatiky? Jak se provádějí testy?

Značení: kdo hodnotí pneumatiky? Jak se provádějí testy?

Značení pneumatik: návod k použití :autor:

Od 1. listopadu 2012 bude možné porovnávat pneumatiky díky štítku s vlastnostmi. Pomocí něho se budou třídit podle tří kritérií: energetické účinnosti, brzdění na mokré vozovce a vnější hlučnosti. Ale kdo bude pověřen hodnocením vlastností pneumatik a jak se budou provádět testy?

Měření hlučnosti při jízdě Měření hlučnosti pneumatik při jízdě - Kreditní foto © : Rezulteo

Hodnocení vlastností pneumatik vzhledem k evropskému značení je na odpovědnosti výrobců nebo dovozců. Jedná se tedy o proces autocertifikace.

Každý průmyslník podrobuje své výrobky testům odpovídajícím protokolu, který je přesně definován evropskými institucemi. Zavazuje se, že dodá spolehlivou a objektivní klasifikaci, která spotřebiteli umožní porovnávat pneumatiky mezi sebou

Poté závisí na každém členském státu Unie, aby zaručil, že testy byly provedeny podle stanoveného postupu. 

 

Test pro hodnocení energetické účinnosti pneumatik  

Podíl pneumatiky na spotřebě paliva se hodnotí podle míry jejího valivého odporu. Jinak řečeno, energie rozptýlená pneumatikou při jejím styku s vozovkou. Čím je tento valivý odpor nižší, tím nižší je spotřeba paliva.

Test valivého odporuKreditní foto © : All Rights Reserved

Pneumatika je testována na lavici, kterou podle standardního protokolu tvoří buben o průměru 2 metrů. Test simuluje jízdu při rychlosti 80 km/h se zatěží odpovídající 80 % indexu zátěže pneumatiky. 

 

Test pro hodnocení účinnosti brzdění na mokré vozovce

Kvalita brzdění na mokré vozovce je významným bezpečnostním prvkem. Je to druhé klasifikační kritérium používané evropským značením pneumatik.

Test pneumatiky Michelin Pilot Sport 3 na mokré vozovceKreditní foto © : rezulteo

Tento test se provádí se standardním vozidlem vybaveným systémem ABS. Brzdění se měří během fáze zpomalování z 80 km/h na 20 km/h. Veškeré podmínky, za jakých by měl test probíhat, stanovuje směrnice. Zde jsou některé z nich:

Teplota: od 2° do 20 °C pro zimní pneumatiky, od 5° do 35 °C pro letní pneumatiky.

Zavlhčení dráhy: výška vody mezi 0,5 a 1,5 mm

Vlastnosti dráhy: sklon, rovnoměrnost, kvalita povrchu, textura, třecí vlastnosti…

 

Test pro měření síly vnější hlučnosti

Snížení hlučnosti za jízdy přispívá ke kvalitě života, zejména ve městě. Je to třetí kritérium stanovené evropskou legislativou pro třídění a srovnání pneumatik pomocí evropského značení pneumatik.