Koncepce a výroba pneumatik - 6 funkcí pneumatiky

6 funkcí pneumatiky

Pneumatiky a technologie :autor:

Pneumatika je životně důležitým orgánem vašeho vozidla. Jako jediný styčný bod s vozovkou musí vozidlu umožňovat zrychlování, zatáčení, brzdění bez ohledu na stav vozovky, způsob řízení a klimatické podmínky. A při tom všem musí řidiči a cestujícím poskytovat pocit pohodlí.

6 funkcí pneumatiky Mezi šest základních funkcí pneumatiky patří: nést, jet, vézt, předávat, tlumit a vydržet - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Pneumatika zajišťuje přesně šest zásadních funkcí pro vaši bezpečnost a vaše pohodlí: nést; jet; vézt; předávat; tlumit; vydržet.

1.  Nést

Pneumatika nese více než padesátinásobek své hmotnosti a po dobu své životnosti je podrobena více než 20 milionům deformací. Kromě toho musí odolat přenosům značné zátěže jak při zrychlování, tak při brždění.

2.  Jet

Pneumatika si musí zachovat své vlastnosti na všech druzích povrchů a při teplotách mezi -50°C a +50°C. Z důvodů účinnosti a ochrany životního prostředí musí zaručit i nízký valivý odpor.

3.   Vézt

Pneumatika musí zajišťovat stálost dráhy vozidla za všech okolností. To znamená, že musí bez odchylek odolávat příčným silám. Tato kvalita závisí mimo jiné na správné volbě tlaku mezi přední a zadní nápravou.

4.  Předávat

Jízda rovně, zatáčení, zrychlování, brždění… Pneumatika stále předává energii motoru vozovce. Musí odpovídat na četné podněty vzešlé z řízení, vozovky i prostředí. Vydává podélné i příčné síly, které mohou dosahovat jejího vlastního zatížení na ploše velké stěží jako ruka.

5.  Tlumit

Pneumatika tlumí překážky a nerovnosti vozovky a zajišťuje tak pohodlí řidiče a cestujících i životnost vozidla. Jejím hlavním trumfem je pružnost, zejména ve vertikálním směru.

6.  Vydržet

Životnost pneumatiky závisí na podmínkách používání (zatížení, rychlost, stav povrchu vozovky, stav vozidla, styl řízení ...) a na kvalitě styku s vozovkou. Hlavní roli v této oblasti tedy hraje tlak. Působí na:

  • velikost a tvar styčné plochy;
  • rozložení sil na různých místech pneumatiky ve styku s vozovkou.

 

Zdroj: Film Michelin "Funkce pneumatiky"