Praktický průvodce, jak správně udržovat pneumatiky - Jak měřit opotřebení pneumatiky?

Jak měřit opotřebení pneumatiky?

Údržba pneumatik :autor:

Ukazatel opotřebení, hloubkoměr, změna barvy: souhrn opatření, která umožňují sledování opotřebení pneumatik.

Profesionální hloubkoměr pro přesné měření opotřebení pneumatiky Kreditní foto © : All Rights Reserved

Sledování opotřebení pneumatik: otázka bezpečnosti

Pravidelná kontrola opotřebení pneumatik patří k návykům dobrého řidiče. Běhoun je skutečně jedinou částí pneumatiky, která přichází do styku s vozovkou. Kvalita gumy a hloubka žlábků, které se na něm v pruzích táhnou, tedy přímo určují přilnavost vozidla.

Opotřebovaná pneumatika bude více vystavena riziku defektu a aquaplaningu. Navíc její vlastnosti při brzdění a přilnavosti k vozovce se budou s mírou opotřebení zhoršovat, zejména v zimních podmínkách.

Zákonnou hranici opotřebení stanovují evropské předpisy. Je to 1,6 mm gumy na jakémkoli místě běhounu v letním období. V zimním období u vozidel do 3500 kg je tato hranice posunuta na minimálně 4 mm hloubky dezénu. U vozidel o celkové hmotnosti vyšší než 3500 kg je předepsána minimální hloubka dezénu 6 mm. Osoby porušující tento předpis mohou být potrestány pokutou až 2 000 Kč a když policista uváží, že je to už vážný přestupek, může vás čekat pokuta 5 000-10 000 Kč, 6-12 měsíců zákaz řízení a ztráta 5-ti bodů.

 

Různé způsoby měření opotřebení pneumatik


Ukazatel opotřebení

Tento systém je nejběžnější. Jedná se o gumovou destičku o tloušťce 1,6 mm, obvykle zabudovanou na dně podélných kanálů. Jakmile se běhoun dostane na její úroveň, pneumatika dosáhla zákonné hranice používání a musí být vyměněna. Za touto hranicí se automobilista dopouští přestupku.

 

Ukazatel opotřebení na pneumaticeKreditní foto © : rezulteo

Abyste nalezli umístění ukazatele opotřebení na běhounu, hledejte na bočnici pneumatiky některou z následujících značek:

  • Zkratku TWI (tread wear indicator)
  • Logo značky
  • Trojúhelník

 

Ukazatel opotřebení Michelin ve formě malého maskota MichelinuKreditní foto © : Michelin
Na pneumatikách Michelin je poloha ukazatele opotřebení v hlavní drážce vyznačena malým maskotem Michelinu

Některé značky nabízejí i ukazatele středního opotřebení. Jejich zmizení značí, že pneumatika již nebude vykazovat optimální vlastnosti na mokré vozovce.

 

Ukazatele opotřebení na pneumatice Continental

Ukazatel opotřebení na pneumatice ContinentalKreditní foto © : Continental

Číselný ukazatel opotřebení

Tento systém spočívá ve stupnici opotřebení složené z několika číslic, která je vyražena na běhounu. Tyto číslice, které označují hloubku gumy, se s opotřebením pneumatiky postupně smazávají. Některé značky, jako Nokian nebo Matador, ji používají. 

Číselný ukazatel opotřebení na pneumatice MatadorKreditní foto © : Matador
Číselný ukazatel opotřebení na pneumatice Matador

Číselný ukazatel opotřebení na pneumatice NokianKreditní foto © : Nokian

Číselný ukazatel opotřebení na pneumatice Nokian

Změna barvy

Dva čínští designéři vytvořili prototyp pneumatiky, která změní barvu, když se běhoun opotřebuje. Princip je jednoduchý: oranžové fluorescenční zbarvení vnitřní gumy pneumatiky. Barva se tedy objeví, jakmile se běhoun opotřebuje. Důmyslné, ale podle našich odborníků obtížně proveditelné!

Změna barvy gumy pneumatiky v případě opotřebeníKreditní foto © : All Rights Reserved
Koncept navržený agenturou Yanko Design 

Hloubkoměr

Ukazatele opotřebení představují rychlý způsob posouzení stupně opotřebení pneumatiky, ale nenahrazují přesnost hloubkoměru. Tento malý, cenově dostupný nástroj, který lze zakoupit v každém autoservisu, umožňuje měření hloubky drážek pneumatiky na různých místech pneumatiky, v souladu s předpisy.

Profesionální hloubkoměr pro přesné měření opotřebení pneumatikyKreditní foto © : All Rights Reserved
Profesionální hloubkoměr

Mince. Nemáte-li k dispozici hloubkoměr, lze použít minci, kterou zasunete do některé z drážek běhounu.

  • U letní pneumatiky stačí 1-eurová mince: Jsou-li hvězdičky vyryté na okraji viditelné, měl/a byste pneumatiku vyměnit!
  • U zimní pneumatiky je třeba použít 2-eurovou minci: Vyčnívá-li stříbrný vnější okraj z drážky, pneumatika je opotřebovaná.

Ne, že bychom vám tento postup vymlouvali, ale chybí mu přesnost.