Praktický průvodce, jak správně udržovat pneumatiky - Kdy je třeba vyměnit pneumatiky?

Kdy je třeba vyměnit pneumatiky?

Údržba pneumatik :autor:

Před dlouhou cestou nebo během kontroly tlaku zkontrolujte celkový stav vašich pneumatik a úroveň jejich opotřebení. Pokud zjistíte jeden ze zde popsaných příznaků, neváhejte: neprodleně je vyměňte.

Kdy je třeba vyměnit Vaše pneumatiky? Kreditní foto © : All Rights Reserved

Opotřebovaná pneumatika již neplní svou funkci, zejména pokud jde o odvádění vody za deště. Výsledek: brzdná dráha na mokré vozovce se prodlužuje a přilnavost je nejistá. Tím se zvyšuje nebezpečí smyku a aquaplaningu.

Pravidelná kontrola Vašich pneumatik Vám pomůže rozeznat, kdy je čas je vyměnit. Tady jsou situace, které by Vás měly upozornit.

  • Pneumatika dosáhne zákonné hranice opotřebení (hloubka dezénu menší než 1,6 mm). Ukazatel opotřebení se objeví na běhounu. Podle obecného pravidla se kvalitní pneumatika mění každých 40 000 až 50 000 km, nejméně kvalitní každých 10 000 km. Ale životnost pneumatiky je velmi variabilní. Záleží na mnoha faktorech, nejdůležitější je styl řízení a jízdy na silnici. Je třeba vědět, že při trakci je rychlost opotřebení předních pneumatik dvakrát vyšší než zadních.

Ukazatel opotřebení na pneumaticeKreditní foto © : rezulteo

  • Rozdíl mezi hloubkou hlavních drážek dvou pneumatik namontovaných na stejné nápravě přesahuje 5 mm. Tento rozdíl opotřebení pneumatik může skutečně narušit vlastnosti vozidla.

  • Pneumatika vykazuje neobvyklému opotřebení. Neobvyklé opotřebení se může vyskytnout v několika podobách: plošné opotřebení, asymetrické opotřebení, opotřebení uprostřed nebo na bočnicích běhounu. V tom případě musíte vyřešit mechanický problém, který toto neobvyklé opotřebení způsobil.

  • Pneumatika je poškozená. Vyskytuje se na ní řez, prasklina nebo deformace, které by mohly způsobit pomalý defekt nebo výbuch.

  • Pneumatika neodpovídá doporučením konstruktéra: nesprávné rozměry nedodržení indexů rychlosti a zatížení, atd.

     

Čtěte také:

>> Montáž pneumatik: pravidla, která je třeba znát

>> Vyvážení kol a nastavení geometrie

>> Kontrolujte i náhradní kolo

>> Tlak v pneumatikách: kontrolujte jednou měsíčně

>> Jak měřit opotřebení pneumatik?

>> Rozeznejte neobvyklé opotřebení

>> Měňte umístění pneumatik, aby se méně opotřebovávaly

Exemple d'un pneu abiméKreditní foto © : rezulteo