Praktický průvodce, jak správně udržovat pneumatiky - Kontrolujte i náhradní kolo

Kontrolujte i náhradní kolo

Údržba pneumatik :autor:

Údržba náhradního kola bývá často zanedbávána, ačkoli je zásadní, aby mohlo plnit řádně svou roli v případě defektu.

Rezervní kolo Rezervní kolo v dobrém stavu a příslušné nástroje se v případě proražení pneumatiky jeví jako velmi užitečné - Kreditní foto © : All Rights Reserved

Mnoho automobilistů neví, kde se nachází náhradní kolo jejich vozidla. Důvod k rozčilení, když píchnou… První věc, kterou je třeba udělat před dlouhou cestou, je zkontrolovat jeho umístění.

 

Uložení náhradního kola

Většina náhradních kol se nachází na místě pod podlahou zavazadlového prostoru. Někdy se nacházejí i v koši upevněném pod autem. V tom případě je rozumné pravidelně kontrolovat dobrý stav sítě upevňovacího systému, neboť ho může napadnout rez a zabránit odemknutí.

 

Pokud máte « dojezdovou pneumatiku »

Stále se zvětšující ráfky pneumatik přivedly mnohé konstruktéry k rozhodnutí zavést náhradní kolo typu «dojezdové pneumatiky». Díky své malé šířce se snadno vejde pod podlahu zavazadlového prostoru. Její stinnou stránkou je, že nepodává stejný výkon jako normální kolo. Povoluje maximální rychlost pouze 80 km/h (jak to připomíná samolepka na ráfku) a vyžaduje opatrnou jízdu. Ve skutečnosti její malá šířka způsobuje rozdíl v přilnavosti oproti třem ostatním pneumatikám vozidla. Je-li dojezdová pneumatika namontována na pravou stranu, bude třeba zvláštní opatrnosti v zatáčkách doleva a naopak, zejména v dešti.

 

Údržba náhradního kola

Náhradní kolo není « pátým kolem u vozu », je to kolo jako ta ostatní, a musí proto mít pravidelnou údržbu.

  • Kontrola tlaku: jednou za měsíc, jako ostatní kola.

  • Celkový stav: je-li Vašemu autu více než pět let, kontrolujte, jestli místo uložení nenechává na pneumatice stopy. V tom případě kolo obracejte, aby styčná plocha nebyla stále stejná.

     

Rada Rezulteo: pozor na upevnění kol a pojistné matice! Pokud bylo poslední upevnění kol provedeno pneumatickou utahovačkou, zkontrolujte, zda nejsou matice příliš utažené. Jinak Vám hrozí, že je nedokážete uvolnit, až jednou píchnete… Je-li Vaše kolo vybaveno pojistnými maticemi, zkontrolujte, zda máte ve vozidle adaptér pro demontáž.

 

Čtěte také:

>> Tlak v pneumatikách: kontrolujte jednou měsíčně

>> Jak měřit opotřebení pneumatik ?

>> Rozeznejte neobvyklé opotřebení

>> Měňte umístění pneumatik, aby se méně opotřebovávaly

>> Kdy je třeba vyměnit pneumatiky?

>> Montáž pneumatik: pravidla, která je třeba znát

>> Vyvážení kol a nastavení geometrie