Praktický průvodce, jak správně udržovat pneumatiky - Rozeznejte neobvyklé opotřebení

Rozeznejte neobvyklé opotřebení

Údržba pneumatik :autor:

Nepravidelné opotřebení – asymetrické, uprostřed, po stranách – ukazuje často na mechanický problém nebo jízdu při špatném tlaku. Ve všech těchto případech je nutný zásah odborníka.

Opotřebení bočnice pneumatiky Místní opotřebení na bočnici pneumatiky 4X4 - Kreditní foto © : Rezulteo

Vaše pneumatiky je nutno vyměnit, jakmile se dosáhne minimální úrovně označené ukazatelem opotřebení. Nicméně se může stát, že se na některých místech objeví neobvyklé opotřebení, aniž by se objevil ukazatel opotřebení. V tom případě budete nucen/a vyměnit pneumatiky rychleji, než bylo plánováno.

Tento typ opotřebení je obvykle znakem mechanického opotřebení
– souběžnosti, vyvážení, pérování, převodového ústrojí – nebo nepřiměřeného tlaku (ba i sportovní jízdy). Pokud se Vám toto stane, vyhledejte svého odborníka na pneumatiky.

 

Plošné opotřebení

Plošné opotřebení se ve většině případů týká zadních pneumatik. Může být způsobeno špatným vyvážením kol ale i špatným stavem tlumičů.

 

Plošné opotřebení na pneumaticeKreditní foto © : rezulteo

Asymetrické opotřebení

Opotřebení narůstající od jedné strany ke druhé je důsledkem neobvyklého tření o vozovku způsobeného chybou souběžnosti. stejnoměrné opotřebení běhounu je vhodnější pro zaručení výkonu pneumatiky.

Asymetrické opotřebení na pneumaticeKreditní foto © : rezulteo

Opotřebení uprostřed

Nejsilnější opotřebení uprostřed běhounu je většinou způsobeno dlouhým přehuštěním pneumatiky. Nezapomínejte jednou měsíčně kontrolovat tlak vašich pneumatik.

Opotřebení uprostřed pneumatikyKreditní foto © : rezulteo

 

Pneumatika opotřebovaná na stranách běhounu

Výraznější opotřebení na bočnicích pneumatiky ukazuje nejčastěji na dlouhé podhuštění. Vyvarujte se toho, neboť zkracujete životnost pneumatiky a zvyšujete spotřebu paliva z důvodu většího valivého odporu.

Opotřebení na stranách běhounu pneumatikyKreditní foto © : rezulteo

 

Rada Rezulteo: přejeďte rukou po běhounu v obou směrech. Zjistíte-li opotřebení v ploškách, ukazuje to obvykle na opotřebované tlumiče nebo špatné vyvážení. Dejte zkontrolovat vyvážení a pérování vašich kol.

 

Čtěte také:

>> Měňte umístění pneumatik, aby se méně opotřebovávaly

>> Kdy je třeba vyměnit pneumatiky?

>> Montáž pneumatik: pravidla, která je třeba znát

>> Vyvážení kol a nastavení geometrie

>> Kontrolujte i náhradní kolo

>> Tlak v pneumatikách: kontrolujte jednou měsíčně

>> Jak měřit opotřebení pneumatiky?