Praktický průvodce zimními pneumatikami - Kdy je třeba použít řetězy?

Kdy je třeba použít řetězy?

Vaše zimní pneumatiky :autor:

Vybavení zimními pneumatiky umožňuje ve většině případů bezpečnou jízdu a být v souladu se zákonem. To vám však nebrání, abyste měli v kufru vašeho auta řetězy pro případ výjimečné situace. Zejména na horách.

Sněhové řetězy na autě Sněhové řetězy jsou užitečným vybavením v případě silného sněžení a do hor - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

 

Co říkají předpisy

Značka na okraji zasněžené vozovkyKreditní foto © : ©istockphoto - ermingut
S čím dál více rozšířeným používáním zimních pneumatik se ke sněhovým řetězům uchylujeme spíše výjimečně. Vlastnosti přilnavosti a trakce tohoto typu pneumatik ve většině případů skutečně stačí. Kromě toho dopravní značka B26, která stanovuje povinnost použít sněhové řetězy na některých silničních úsecích,  velmi často obsahuje dodatek osvobozující od této povinnosti vozidla vybavená zimními pneumatikami.

Předpisy o zimních pneumatikách, sněhových řetězech a pneumatikách s hřeby v Evropě

 

Preventivní opatření

Nasazení sněhových řetězůKreditní foto © : All Rights Reserved
Je za těchto podmínek třeba vybavit se i řetězy? Ano, v zimě je rozumné mít v kufru sadu řetězů. Toto opatření vám umožní čelit nečekanému sněžení a pokračovat v jízdě bez čekání na odklizení sněhu z vozovky. Zejména nacházíte-li se na horské silnici s prudkým svahem… Pozor, s nasazenými řetězy nepřekračujte rychlost 50 km/h.

> Sněhové řetězy: tipy k jízdě

 

 

Jak správně vybrat sněhové řetězy

Řetězy s příčkamiKreditní foto © : www.mtk-auto.fr
Při koupi řetězů zkontrolujte, jsou-li vhodné pro vaše vozidlo a pro rozměr pneumatik. Mohly by totiž jinak poškodit boky vašich pneumatik a způsobit tak poškození. Obecně platí, že je lepší volit pneumatiky, které nabízejí více článků na styčné ploše: to je případ řetězů s příčkami nebo s žebříky, které mají nejméně dvanáct  příček na průměrné pneumatice.

Různé druhy řetězů

 

 

Montáž řetězů: praktické rady

Montáž sněhových řetězůKreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

>> Řetězy se montují vždy na hnací kola, tzn. na přední kola z důvodu trakce. V případě náhonu (BMW, Mercedes, Porsche, Ferrari…) nebo vozu 4x4 je vhodné je namontovat na všechna čtyři kola, aby nedocházelo ke ztrátám přilnavosti přední nápravy.

>> Po zakoupení řetězů si natrénujte jejich montáž i demontáž. Nezapomeňte je uložit ve vašem kufru na snadno přístupné místo spolu s rukavicemi a baterkou pro každý případ...
>> K montáži řetězů si zvolte rovné místo. A nezapomeňte zatáhnout ruční brzdu.
>> Při montáži zkontrolujte, zda hrubší strana řetězů směřuje k zemi.
>> Po montáži nezapomeňte řetězy utáhnout po ujetí několika kilometrů.
>> Nezapomeňte vypnout systém proti prokluzování, je-li jím vaše auto vybaveno.
>> Po sezoně sněhové řetězy pečlivě vyčistěte a suché je uložte do jejich obalu.