Praktický průvodce zimními pneumatikami - Lze se spokojit s montáží zimních pneumatik pouze dopředu?

Lze se spokojit s montáží zimních pneumatik pouze dopředu?

Vaše zimní pneumatiky :autor:

Nazout zimní pneumatiky, jakmile přijde zima, je z hlediska bezpečnosti správné. Je však třeba je namontovat tak, aby bylo vozidlo plně ovladatelné i za obtížných podmínek.

Dopravní značka zatáčka zasněžená vozovka Stačí z hlediska maximální bezpečnosti montovat zimní pneumatiky pouze dopředu či dozadu? - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Trakce či náhon?

Na našem současném automobilovém trhu je většina vozidel vybavena převodem na přední kola, který se nazývá « trakce ». To znamená, že motor předává svůj výkon pouze na přední nápravu  a že tedy zadní kola nejsou poháněna. Jsou to tedy přední kola, která umožňují vozidlu pohyb vpřed a pohánějí ho. Řídíte-li auto trakčního typu, budete dbát na to, abyste nasadili sněhové řetězy v první řadě na přední nápravu , a my vám  rozhodně nedoporučujeme, abyste obouvali pouze dvě zimní pneumatiky

 

Dopředu či dozadu? Prostě tam i tam

Technicky vzato nazutí zimních pneumatik na přední kola vozu trakčního typu zaručuje dobrou mobilitu na rovině, když se  kvalita vozovky za chladného počasí zhorší, a zejména na zasněžené vozovce. I v zatáčkách si budete moci zachovat dostatečné směrové schopnosti,... pokud ovšem máte zimní pneumatiky i vzadu. Neboť dynamické vlastnosti auta zahrnují i značné namáhání zadní nápravy: jistě, přední kola umožňují řízení vozidla, ale představte si, že byste museli říznout zatáčku s autem vybaveným zimními pneumatikami pouze vpředu na zasněžené vozovce. Žádný problém navést vozidlo do zatáčky, ba naopak, zadní část vozu bude mít značnou tendenci k přetočení pod úhlem, který může znamenat až hodiny, pokud jsou rychlost a podmínky pro dobrou přilnavost auta nepříznivé.

Zadní náprava je přirozeně posuvné povahy. Proto je nutno namontovat čtyři zimní pneumatiky na vozidlo, včetně trakčního: pneumatiky nazuté na přední nápravu umožňují zachování mobility a směrových schopnostía ty nazuté vzad zaručují dobrou ovladatelnost vozidla v zatáčkách. Není jiné řešení pro zachování dobré úrovně bezpečnosti v zimě, tím spíše, přidá -li se k tomu sníh a led. S pouze 2 zimními pneumatikami na přední nápravě bude vaše vozidlo potenciálně nebezpečné, neboť se zhorší jeho vlastnosti i rovnováha. To zvláště platí pro povrchy s omezenou přilnavostí.

Čtěte také

>> Prohlédněte si video článek Proč je třeba montovat čtyři zimní pneumatiky