Praktický průvodce zimními pneumatikami - Zimní pneumatiky? Pro mě moc drahé!

Zimní pneumatiky? Pro mě moc drahé!

Vaše zimní pneumatiky :autor:

Nevěřte tomu. Budete-li správně střídat letní a zimní pneumatiky, neopotřebujete nakonec více gumy.

Zimní pneumatiky Detail běhounů nových zimních pneumatik - Kreditní foto © : All Rights Reserved

Jistě, koupě čtyř zimních pneumatik, potažmo čtyř dalších ráfků, pokud se člověk chce vyhnout montáži- demontáži, představuje značnou investici. Ale jedná se spíše o otázku pokladny než o výdaj navíc.

Zaprvé, zimní pneumatika nestojí o mnoho víc než letní: průměrně o 30% podle rozměrů, značek a kategorií.

Dále, jezdíte-li na zimních pneumatikách, neopotřebováváte si letní pneumatiky. Používáte-li zimní pneumatiky po dobu pěti měsíců, (od listopadu do března), o to déle prodlužujete životnost letních pneumatik. Výsledek: uvědomíme-li si, že průměrný automobilista mění pneumatiky průměrně každé tři roky, může se, střídá-li správně letní a zimní pneumatiky, při stejném kilometrovém výkonu spokojit s jednou sadou letních a jednou sadou zimních pneumatik na šest let. (čtěte rámeček).

Konečně, nestojí bezpečná jízda ve špatném počasí za takovou investici? Když s ní budete ve svém rozpočtu počítat, zajistíte si svůj klid. Podle průzkumu Barometru pneumatik 85% automobilistů přiznává, že faktor úzkosti spojené s podmínkami zimního provozu zvyšuje riziko nehody.

 

Zaplatit za zimní pneumatiky méně

V zimě nešlapeme tolik na plyn. V zájmu snížení nákladu na svou investici se proto můžete rozhodnout pro zimní pneumatiky s nižším indexem rychlosti než u letních pneumatik. Doporučuje se nesnižovat index rychlosti o více než jedno písmeno. Například přejít z W (270 km/h) na V (240 km/h).

Opotřebovávají se zimní pneumatiky rychleji?

Vůbec ne. V zimních podmínkách nemá guma zimních pneumatik vliv na úroveň opotřebení. Naproti tomu se však pneumatika opotřebí rychleji, pokud se používá při teplotách vyšších než 7°C. Stejně tak se rychleji opotřebuje letní pneumatika používaná v zimních podmínkách, neboť je vystavena: více brždění, smyku, udržování směru, prokluzování při startu…