Události pořádané výrobci pneumatik - Dunlop Chip In Tire: propojená pneumatika

Dunlop Chip In Tire: propojená pneumatika

Výrobci Publikováno 26.3.14 od Antonín Š.

Výrobce pneumatik Dunlop využil posledního ženevského autosalonu 2014 k odhalení překvapivé technologie se zajímavým vývojovým potenciálem.

vnitřní snímač v pneumatice Dunlop Dunlop vyvíjí pneumatiku, která je schopna informovat řidiče o stavu údržby a bezpečnosti - Kreditní foto © : Dunlop

Koncepce propojené pneumatiky

Podobně jako jiní výrobci ani firma Dunlop nepřišla s prázdnýma rukama na poslední Autosalon v Ženevě 2014. Odborník na vysoce výkonné pneumatiky vystavoval zcela novou koncepci pneumatiky, jejíž technické charakteristiky jsou velmi zvláštní: pneumatika je vybavena čipem, vyvinutým ve spolupráci s odborníky německé společnosti Huf. Tento čip s nezávislým napájením umožňuje navázat přímé spojení mezi gumami a palubním počítačem vozu v zájmu optimální interakce mezi pneumatikou a prvky aktivní bezpečnosti vozu.

snímač pneumatiky DunlopKreditní foto © : rezulteo

Lepší brzdění

Systém umožňuje posílat vozu veškeré informace o tlaku, teplotě nebo dokonce identifikační údaje. Význam? Umožnit celku co možná nejlepší součinnost a zlepšit účinnost celku pneumatika-vůz. Brzdná vzdálenost by mohla být kratší při brzdění s využitím zařízení ABS, které by se mohlo přizpůsobit podmínkám a optimalizovat svou funkci. Díky tomuto zařízení by mohlo svou funkci zpřesnit i zařízení ESP. Zkrátka, bylo by to něco, co by zvýšilo úroveň bezpečnosti všech řidičů. Nezbývá než zjistit, kdy tato technologie pronikne do sériové výroby: dosud byla namontována do zkušebního vozu Sport Maxx RT . Ale jak se zdá, inženýři z firmy Dunlop věří v její uvedení na trh ve střednědobém horizontu.