Události pořádané výrobci pneumatik - Goodyear představuje svou koncepci Oxygène na ženevském autosalonu

Goodyear Oxygène: koncepce ekologické pneumatiky, která zlepšuje kvalitu vzduchu

Výrobci Publikováno 7.3.18 od Yannick O'Conor

Společnost Goodyear představila na mezinárodním autosalonu v Ženevě svou koncepci ekologické pneumatiky „Oxygène“, pro praktičtější a hlavně čistší mobilitu ve městě.

Goodyear Oxygène jedna Koncepce pneumatiky společnosti Goodyear může vytvářet kyslík díky fotosyntéze - Kreditní foto © : Goodyear

Budoucí ekologicky odpovědná mobilita

Pneumatika, která bojuje proti znečištění vzduchu: utopie? Taková je v každém případě vize společnosti Goodyear, která představila na mezinárodním autosalonu v Ženevě svou novou koncepci. Je jí pneumatika „Oxygène“, která dělá čest svému jménu.

Byla vytvořena na bázi starých recyklovaných pneumatik a je vybavena jedinečnou konstrukcí svého druhu, v níž se vyvíjí živá pěna. Její běhoun vytištěný ve  3D - bez vzduchu, tedy nepropíchnutelný - umožňuje proudění vlhkosti vyskytující se na povrchu vozovky, a tedy uvolnění kyslíku do vzduchu. Model „Oxygène“, inspirovaný principy kruhového hospodářství, by tak měl pohlcovat CO2 ve vzduchu prostřednictvím této zelené pěny. Díky principu fotosyntézy by tak měl uvolňovat kyslík. Vezmeme-li za příklad město jako Paříž, představovalo by to ekvivalent vyprodukovaných 3000 tun kyslíku a přeměnu více než 4000 tun oxidu uhličitého ročně.

Goodyear Oxygène GenèveKreditní foto © : Goodyear
 

„Stejně jako předchozí koncepce pneumatik představené v Ženevě společností Goodyear v posledních letech, má i model Oxygène za cíl posunout naše úvahy dále a podporovat diskusi o inteligentní, bezpečné a udržitelné mobilitě budoucnosti,“ vysvětluje Chris Delaney, ředitel Goodyear EMEA. „Svým příspěvkem k produkci kyslíku by pneumatika mohla pomoci zlepšit kvalitu života a zdraví občanů.“

Samostatná a propojená pneumatika

Pohlcováním vody na vozovce by koncepce pneumatiky společnosti Goodyear mohla poskytnout více bezpečnosti, pokud jde o přilnavost. Energie vzniklá při fotosyntéze by mohla modelu Oxygène umožnit vlastní napájení elektřinou nutnou k jeho používání.

Koncepce pneumatiky Goodyear - vybavená systémem individuálně upravitelné světelné bočnice - která by mohla upozornit ostatní uživatele na manévry vozidla -, jednotkou zpracování umělé inteligence a mnoha snímači, je skutečnou propojenou pneumatikou. Využívá ostatně systému komunikace viditelným světlem (neboli Li-Fi) v zájmu mobilního vysokokapacitního připojení s rychlostí světla. Může se tak připojit k internetu věcí a komunikovat s jinými vozy nebo infrastrukturami. Zásadní princip pro budoucí systémy řízení inteligentní mobility.

 

Objevte koncepci Goodyear Oxygène na videu: