Události pořádané výrobci pneumatik - Pobočky velkých skupin výrobců: kdo jsou vlastníci těchto značek pneumatik?

Velké skupiny výrobců pneumatik: komu patří která značka?

Výrobci Publikováno 2.11.17 od Yannick O'Conor

Trhu s pneumatikami dominuje 5 velkých skupin výrobců: Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear/Dunlop a Pirelli. Tyto skupiny nezastupují pouze značky téhož jména, ale rovněž další zprostředkovatelské podniky. Zde je malý přehled velkých skupin, aby bylo konečně jasné, kdo komu patří!

Skupina značek Kreditní foto © : Crédits photos - © istockphoto

Skupina Michelin

BF Goodrich: americký výrobce založený v roce 1870 v Akron (stejné město, kde vznikl Goodyear). Tento odborník na 4x4 a automobilový sport se přidal k francouzské skupině v roce 1990.

Kleber: značka vytvořená v roce 1911 v Paříži v dílnách BF Goodrich se přidala ke skupině Michelin v roce 1981.

Riken: výrobce Riken, založený v roce 1958 v Japonsku, je součástí skupiny Michelin od roku 1992.

Kormoran: polská značka Kormoran nabízející pneumatiky s dobrým poměrem kvalita-cena patří značce Michelin od roku 2000.

Tigar: tato srbská značka, která byla od roku 2005 pobočkou a od roku 2009 100 % je vlastněná firmou Michelin, vznikla v závodě Pirot a vyrábí pneumatiky pro vlastní značku a pro Riken a Kormoran.

Uniroyal: značku koupila firma Michelin v roce 1990 v rámci převzetí BF Goodrich. Nicméně malé specifikum, značka Uniroyal patří firmě Continental v Evropě. Michelin se zabývá výrobou pneumatik Uniroyal pouze pro Severní Ameriku.

Další značky téže skupiny: Stomil Olsztyn (mateřský závod Kormoran), Taurus, Warrior, Orium...

Continental AG

Uniroyal: v Severní Americe patří skupině Michelin a evropská pobočka firmy Uniroyal tvoří od roku 1979 součást skupiny Continental.

General Tire: tato americká značka specializující se na pneumatiky pro SUV a 4x4 se přidala ke skupině Continental v roce 1987.

Semperit: značka založená v roce 1824 v Rakousku byla první továrnou na pneumatiky v Evropě a sloučila se s firmou Continental v roce 1985.

Barum: velmi známá značka V České republice, její zemi původu. Byla založena v roce 1945 a od roku 1992 tvoří součást německé skupiny.

Další značky téže skupiny: Gislaved, Viking, Euzkadi, Matador, Mabor, Sime.

Bridgestone

Firestone: za oceánem velmi oblíbená americká značka vzniklá v roce 1900 tvoří součást skupiny Bridgestone od roku 1988.

Nokian: specialista na zimní pneumatiky založený v roce 1904 ve Finsku dříve patřil značce Nokia (ano, slavnému výrobci telefonů!). Bridgestone se stal jeho majoritním akcionářem po odkoupení podílů telekomunikačního obra, který změnil strategii.

Lassa: značka Lassa byla založena tureckou skupinou Sabanci v roce 1974 a za nějakou dobu přejmenována na Brisa v souvislosti s připojením ke skupině Bridgestone. Značka nyní tvoří součást společného podniku s japonským obrem.

Uniroyal: no ano, zase oni! Práva k distribuci značky pro Austrálii patří firmě  Bridgestone.

Další značka téže skupiny: Dayton.

Goodyear

Dunlop: v roce 1999, po vytvoření společného podniku Sumitomo a Goodyear, se tyto dvě spojují k distribuci značky Dunlop po celém světě. Goodyear pak získává podíly Sumitomo a stává se jediným distributorem značky Dunlop v Evropě a Severní Americe. V ostatních zemích (Turecko, Rusko, asijské země) si firma Sumitomo zachovala vlastnictví značky Dunlop.

Sava: slovinská značka vzniklá v roce 1948 tvoří součást skupiny Goodyear od roku 1998.

Fulda: tato německá značka založená ve stejnojmenné továrně v roce 1900 patří skupině Goodyear od roku 1962.

Další značky téže skupiny: Debica, Douglas, Kelly, Fierce, Lee.

Pirelli

CEAT: Značka CEAT, založená v Turíně v roce 1924 jistým Virginiem Bruni Tedeschim, dědečkem zpěvačky-manekýnky-bývalé první dámy Francie Carly Bruni-Sarkozy, se přestěhovala do Indie a byla prodána firmě Pirelli v roce 1970.

Metzeler: tato značka pneumatik na motocykly byla založena v roce 1863 Německu. Přidala se ke skupině Pirelli v roce 1986.

Další skupiny značek

Značka Vredestein se přidala se k indické skupině Apollo v roce 2009.

Značka Hankook vlastní několik značek, jako například Aurora, Kingstar, Rotex nebo Laufenn.

Yokohama je vlastníkem značek Alliance, Galaxy, Mohawk.

Pokud jde o Cooper Tires,skupina je mateřským závodem mnoha dalších značek, jako Avon, Dean, Mentor, Mastercraft, Definity, Roadmaster, Mickey Thompson…

Je třeba připomenout, že skupina Sumitomo, která přenechala distribuci značky Dunlop v Evropě, v Severní Americe a Oceánii skupině Goodyear, vlastní práva značky v Asii, Africe a latinské Americe. Skupině Sumitomo rovněž patří distribuční práva značky Goodyear v Japonsku a je vlastníkem výrobce Falken po celém světě.