Zimní pneumatiky: praktické rady pro bezpečnou jízdu - Je čas přezout z letních na zimní pneumatiky!
Center

Je čas přezout z letních na zimní pneumatiky!

Zimní pneumatiky Publikováno 3.10.16 od Petr C.

Podzim je téměř tady a s ním i čas přezout pneumatiky. Než znovu nazujete zimní pneumatiky, zkontrolujte stav jejich opotřebení: Možná je čas je vyměnit. Nezapomeňte na řetězy: v některých situacích mohou být povinné. Pokud jde o letní pneumatiky, uskladněte je za správných podmínek, abyste je na příští sezonu našli v dokonalém stavu. A nezapomeňte upravit tlak podle teploty.

Auto na podzimní silnici Opatření pro optimální jízdu je třeba provést v dostatečném předstihu před příchodem zimy - Kreditní foto © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Kdy je třeba obout zimní pneumatiky?

Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby podávaly maximální výkon, když průměrná teplota klesne pod 7°C. Kdy je třeba přikročit k výměně? V zemích mírného pásma je dobrým signálem přechod na zimní čas. V severských zemích nebo ve střední Evropě přichází montáž zimních pneumatik dříve. V některých zemích je během nejchladnějších týdnů dokonce povinná, jako například u nás. V České republice je tento typ pneumatik pro automobilisty v zimním období povinný. Od vyhlášení nového « zákona o provozu na pozemních komunikacích » jsou zimní pneumatiky v zemi povinné od 1. listopadu do 31. března následujícího roku v zimních podmínkách nebo pokud to nařizují dopravní značky. Nezapomínejte, že hloubka jejich dezénu musí být čtyři milimetry nebo vyšší. Vedle povinných zimních pneumatik v daném období jsou povoleny sněhové řetězy , jejichž použití může být na některých vozovkách povinné. V tom případě na to upozorňuje dopravní značka. Naproti tomu pneumatiky s hřeby jsou v zemi přísně zakázány .

>> Předpisy pro zimní pneumatiky, sněhové řetězy a pneumatiky s hřeby v Evropě

>> Připomenutí o předpisech o zimních pneumatikách v České republice

 >> Zimní předpisy: jaká pravidla platí u našich sousedů?

Různé druhy vybavení, jak zvládnout zimu

Zimní pneumatiky (nebo alpské), severské pneumatiky, pneumatiky s hřeby, celoroční pneumatiky: Existuje několik druhů pneumatik vhodných do zimních podmínek. Každý druh odpovídá specifickému použití a klimatickým podmínkám. Předpisy anebo klimatické podmínky někdy vyžadují i vozit v kufru sadu sněhových řetězů.

>> Pneumatika do sněhu, zimní pneumatika, pneumatika s hřeby, řetězy: veškeré auto vybavení, které pomáhá čelit sněhu a chladu

 

Možná je čas vyměnit pneumatiky...

Než znovu nazujete zimní pneumatiky, zkontrolujte jejich celkový stav. Hloubku dezénu, rozdíl opotřebení pneumatik na téže nápravě, praskliny či deformace: vykazují-li vaše pneumatiky některý z těchto příznaků, bez váhání je vyměňte.

>> Nenechávejte nákup zimních pneumatik na poslední chvíli!

 

Rady pro řízení v zimě

Zimní pneumatiky vám přinášejí více bezpečnosti na zasněžených nebo zledovatělých vozovkách. Nelze však zapomínat pravidla jízdy, která je třeba dodržovat v případě nepříznivého počasí.

>> Řízení v zimě

 

Co udělat s letními pneumatikami v zimě? 

Aby si vaše letní pneumatiky zachovaly svůj potenciál, musí být skladovány za správných podmínek. Podmínky teploty a vlhkosti, způsob skladování: Je nezbytné dodržovat jisté zásady. Praktické řešení, máte-li nedostatek místa: uschování v montážním středisku. Tuto službu nabízí více firem.

>> Jak skladovat pneumatiky mezi dvěma sezonami?

 

Nastavení tlaku v zimních pneumatikách

 Jelikož se tlak s klesající teplotou snižuje, nezapomeňte přidat několik desetin baru k číslu uvedenému konstruktérem.

>> Jaký tlak v zimě?