Značení pneumatik - Zákaz prodeje pneumatiky nejhůře ohodnocených v evropském značení

Evropské značení : zákaz prodeje nejhůře ohodnocených pneumatik

Značení pneumatik Publikováno 5.5.17 od Yannick O'Conor

Od 1. května 2017 cestovní pneumatiky se známkou G za valivý odpor a F za brzdění na mokré vozovce v evropském značení již nesmějí být uváděny na trh.

Značení-prodej-pneu Kreditní foto © : rezulteo

Ačkoli je prodej pneumatik se známkou G za valivý odpor a F za brzdění na mokré vozovce v evropském značení zakázán již od 1. listopadu 2014, tyto pneumatiky mohly být ještě po dobu 30 měsíců uváděny na trh za podmínky, že byly vyrobeny před tímto datem. To však od 1. května již nebude možné, od tohoto data bude prodej těchto pneumatik v Evropě zakázán pro cestovní vozy a SUV. Ale pozor, netýká se to zimních pneumatik se známkou F za brzdění na mokré vozovce a některých jiných zimních pneumatik se známkou G za valivý odpor na evropském štítku. Ty se ještě mohou prodávat.

Co to přesně znamená pro spotřebitele? Logicky, výrobci i obchodníci se musí podrobit těmto novým požadavkům. Doporučujeme vám přesto, abyste si zkontrolovali, aby letní pneumatiky, které kupujete, měly na evropském štítku nejméně známku F za valivý odpor a E za brzdění na mokré vozovce.

Připomínáme, že značení je povinné v rámci EU pro všechny pneumatiky prodávané od listopadu 2012. Informuje spotřebitele prostřednictvím hodnocení pneumatik podle tří kritérií: valivého odporu, přilnavosti na mokré vozovce a hlučnosti pneumatiky.